Motion

YAŞINIZI ONAYLAMAMIZ GEREKİYOR! Web site içeriğinde 18 yaşından küçük bireyler için hassas içerikler bulunabilir, Giriş yapmak için yaşınızı onaylayınız. 18 YAŞINDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?
Rezervasyon

Eskişehir'de Meksika Mutfağı Lezzetleri

eskisehir-de-meksika-mutfagi-lezzetleri.jpg

Acısı ve baharatıyla dünyanın her yerine kabul görmüş, sevilen mutfaklarından biri Meksika Mutfağı…

Yıllar boyunca farklı kültürlerden etkilenen bir mutfak olan Meksika mutfağında Arap esintilerinden İspanyol ve Fransız kültürünün etkilerine kadar çeşitli püf noktaları görmek mümkün.

Meksika kültüründe yemek yapmanın da yemek yemenin de çok önemli bir yeri var. Dini açıdan da sosyal ve kültürel açıdan da neredeyse her etkinliklerinde yemek ön planda tutuluyor. Ve tabi yemeklerindeki çeşitler de ülkenin bölgelerine göre farklılıklar gösteriyor. Nasıl bizim ülkemizde doğu bölgesinde et tüketiminin ege bölgesinde ise balık ve sebze tüketimi fazlaysa Meksika’da da aynı durum geçerli.

Ancak ülkenin genelinin ortak buluşma noktası ise şüphesiz acı biberler. Onlarca farklı çeşit biber görebileceğiniz Meksika’da bu çeşitler neredeyse her yemekte var. E biz de isot biber gibi meşhur lezzetler olunca ülkemizde Meksika mutfağı bir hayli seviliyor ve rağbet görüyor.

Hem bir kere tadına bakıp sevenler hem de değişik mutfakları deneyimlemekten keyif alanlar mekanların menülerinde Meksika lezzetleri gördüğünde deneyimlemeden geçmiyor.

Eskişehir Meksika mutfağı denilince ise ilk akla gelen mekânların başında şüphesiz Motion geliyor. Her biri birbirinden iyi ve yaratıcı şefleriyle farklı tatlara menüsünde yer veren Motion, Meksika mutfağını da es geçmiyor tabi ki…

Meksika’nın en klasik ve en bilinen lezzetleri günün her saatinde en lezzetli halleriyle Motion’da konuklarını bekliyor oluyor. Bunlardan birkaçına bakmak gerekirse;

Nachos

Meksika’nın en popüler lezzeti ne dersek herhalde herkesin cevabı Nacho olacaktır. Mısırdan yapılan bu ürün görünüş olarak tıpkı cipsi andırıyor. Zaten içerisindeki ürünler sebebiyle mısır cipslerini andıran Nachos, mısır tortillası ve peynirden oluşan bir karışımın kızartılması ile ortaya çıkıyor.

Motion Nachosu üzerinde Sloppy Joe sos ve cheddar peyniri ile servis ediliyor. Alkollü veya alkolsüz içeceklerle atıştırmalık olarak tercih edilen nachos, oldukça keyifli bir eşlikçi… içerisinde jalepano biberlerin de yer aldığı bu aperatif oldukça da doyurucu. Cips seven ama sağlıksız olduğunu düşünenler için oldukça lezzetli bir sağlıklı cips alternatifi olan nachos, Motion’da en sevilen Meksika lezzeti…

Sllopy joe burrito

Burrito, yine Meksika kültürünün en önemli lezzetlerinden biri. Üstelik bizim kültürümüzün de çok yakın olduğu bir tarz var bu lezzetin. Bakıldığında dürümü, ekmek arasını veya gözlemeyi andırabilen burritolar, lezzetiyle akıllara kazınacak nitelikte…

Et veya tavuk ile yapılabilen bu lezzetin Motion yorumu ise gerçekten ağzınızı sulandırmaya aday.  Menümüzde yer alan Sloppy Joe Burrito, içerisinde muhteşem bir lezzet barındırıyor. Sloppy Joe, bulaşıcı sandviç olarak dilimize evirebileceğimiz eşsiz bir tariften geliyor. İçerisinde kıymalı ve özel soslu özel karışım o kadar bol ki bulduğu her açıklıktan akıyor. Ve bu da bu ismi almasına sebep oluyor.

E şimdi bu özel Slopp Joe ve burrito buluşması ise ortaya eşsiz bir lezzet çıkarıyor. Meksika usulü dürüm olarak tanımlayabileceğimiz bu lezzet ise açsanız tek başınıza değilseniz de arkadaşlarınızla birlikte tercih ederek lezzetine varabilirsiniz.

Ana yemek denince de tabi ki Fajita…

Tavuk veya kırmızı et ile yapılabilen Fajita, içerisindeki renkli biberleri, henüz dumanı üstündeyken servis edilmesi ve içerisindeki özel baharatlarıyla her yiyenin favorisi… çoğumuzun Meksika mutfağından olduğunu bile bilmeden sevdiği fajita yanında getirilen tortilla ekmeği ile yeniyor.

Fajita bu kadar hikayesiyle tabi ki Motion Eskişehir’in de en sevilen yemeklerinden biri.    İster tavuk fajita ister dana etli fajitayı tercih ederek siz de Meksika lezzetlerine kapılarınızı aralayabilirsiniz.