Motion

YAŞINIZI ONAYLAMAMIZ GEREKİYOR! Web site içeriğinde 18 yaşından küçük bireyler için hassas içerikler bulunabilir, Giriş yapmak için yaşınızı onaylayınız. 18 YAŞINDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?
Rezervasyon

Eskişehir'in En İyi Kahvaltı Alternatifleri: Menemen

eskisehir-in-en-iyi-kahvalti-alternatifleri-menemen.jpg

Kimimize göre menemen kimimize göre melemen ama adıyla, lezzetiyle sofralarımızın en kıymetli lezzetlerinden birisi…

Özellikle yaz aylarında taze taze domatesler tezgahlara çıktığında akla ilk gelen yemek şüphesiz menemen oluyor.  Domatesi, biberi, isteğe göre soğanı ve yumurtasıyla menemen bu kadar hızla ortaya bu kadar lezzetli bir şey çıkmasına şaşılacak tariflerden biri…

Menemen farklı ülkelerde de görülmüşse de ülkemizde ilk ortaya çıkışı tahmin edebileceğimiz gibi İzmir’in Menemen ilçesinde oluyor. Bunun sebebi ise Menemen’in ülkemizde ilk domates tarımı yapılan bölgelerden biri olması.

Menemenin tarifi ise aslında Türk-Yunan ortak kültürünün formülü denebilir. Yunanistan’dan göç eden Giritli Türklerden çeşitli ot yemeklerine yumurta kırarak yenildiğini gören Türkler güveç yemeklerinden eti patatesi çıkarıp yumurta ve domatesle bu harika lezzeti pişirmeye başlarlar. Dönemin ekonomik koşulları da göz önünde bulundurulduğunda menemenin ortaya çıkması köylüler için oldukça pozitif bir gelişme oluyor. Kendi mahsulleri ile çok çok az maliyetle ortaya çıkardıkları bu yemek, zamanla ilçenin sınırlarından çıkıp yayıldıkça yayılıyor.

Ta 1930lu yıllarda başlayan bu lezzetli yemek günümüze kadar da çeşitli opsiyonlarla ulaşmıştır. Kimimiz menemeni soğanlı sever, kimimiz soğansız, kimisi kaşar gibi kendi sevdiği yan ürünleri de ekler ama şüphesiz Eskişehir’in en iyi menemeni Motion’da yenir.

Yetenekli şeflerimiz benzersiz yemeklerin, lezzetlerin yanında tabi li yöresel damak tadımızın en nadide örneklerini de konuklarımıza sunmaktadır.

Motion’ın meşhur kahvaltısında da konuklarımızın en sevdiği ürün menemenimiz. Kış aylarında bile bu kadar lezzetli menemen yapabilmemizin sırrı ise ananelerimiz formülleri ile yaz aylarında yapılıp saklanan domates konservelerimiz.

Yok ben kahvaltı servisini istemem sadece menemen olsun derseniz mis gibi menemeninizi sipariş verebilirsiniz. Sıcak tavada gelen ve siz dibine gelen kadar ısısını koruyan bu lezzetli tarifin müdavimi olacağınızı garanti ederiz.

Eskişehir’de kahvaltı lezzetini taçlandıracak mekan önerisi arıyorsanız sizi mutlaka Motion’a bekliyoruz.