Motion

YAŞINIZI ONAYLAMAMIZ GEREKİYOR! Web site içeriğinde 18 yaşından küçük bireyler için hassas içerikler bulunabilir, Giriş yapmak için yaşınızı onaylayınız. 18 YAŞINDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?
Rezervasyon

İtalyan Mutfağının En Güzel Örnekleri Motion’da

italyan-mutfaginin-en-guzel-ornekleri-motion-da.jpg

Dünya mutfağının en bilinen ve en zengin mutfaklarından biri de şüphesiz İtalyan mutfağı…

Akdeniz ülkelerinden biri olarak zengin bir kültüre sahip olan İtalya, leziz yemekleri ve alternatifleri ile bu kültürünü tüm dünyaya kabul ettirmiş durumda…

Nefis peynirleri, özel pizzaları, Bruschetti ve muhteşem makarnaları sofraları şenlendirirken şarap ve çeşitli kahveleri ile de renk katmayı ihmal etmemişler. Bu saydıklarımız ise sadece en çok bilinenler. Daha bunlar dışında birçok farklı lezzet de sıralayabiliriz.

Tüm bu saydıklarımızdan da anlaşılacağı gibi İtalyan mutfağı kültürümüze en derinden işleyen ve kolayca entegre olabildiğimiz lezzetler sunuyor. Belki de iki ülkenin de Akdeniz ülkesi olması sebebiyle yemeklerimiz ve yemek zevklerimiz bir hayli bağdaşıyor.

Motion da Eskişehir’de İtalyan mutfağının benzersiz lezzetlerini en iyi şekilde uyarlayan mekanlardan biri.

Öncelikle menümüzdeki kahvelerden başlayalım

İlk İtalyan lezzetimiz Cafe Affogato

Cafe Affogato, İtalyanların en sevdikleri kahve olan espresso ile dondurmanın buluştuğu muhteşem bir tatlı kahve çeşidi. Affogato, tamamen sizin yorumlamanıza göre kahve aromalı bir tatlı veya dondurmalı bir kahve  gibi düşünülebilir. İtalyanca boğulmak anlamına gelen affogato, lezzete boğulmak şeklinde tercüme edilebilir.

Motion’ın en sevilen lezzetlerinden biri olan affogato siparişinizi ister bekleyip dondurmayı eriterek irebilir, ister bir kaşık yardımıyla dondurmasını yiyebilirsiniz. Burası artık sizin zevkinize kalmışJ

İkinci lezzetimiz ise Mocha

Mocha aslında lattenin bir çeşididir. Lattenin İtalyanca ‘daki anlamı süt…  Caffe latte ise sütlü kahve ya da sürlü espresso olarak tanımlayabileceğimiz bir üründür. İçerisinde süt, süt köpüğü ve espressonun yer aldığı latteye eğer bir de çikolata, köpük veya şurup eklerseniz o zaman da mocha elde etmiş oluyorsunuz.

Motion’da en özel kahve çekirdeklerinden elde edilen kahvelerle yapılan espressolar önce latteye ardından da leziz mochaya dönüşerek günün her saati konuklarımıza ulaştırılıyor.

Bu kadar kahve yeter biz İtalya’nın yemeklerine aşığız diyorsanız da sizi ilk olarak üç renkli tortellini ile tanıştırmak isteriz.

Genelde ıspanak, havuç ve pancar ile renklendirilen tortellini hamurları ile yapılan bu makarna bir çeşit peynirli mantı gibidir.  İçerisindeki parmesan, rigotto ve mascarpone peynirleri ile  adeta bir lezzet şölenine dönüşen üç renkli tortellini Motion’da da birebir orijinal tarifiyle ortaya çıkıyor.

Ve tabi ki İtalya denince değinmeden geçemeyeceğimiz lezzet olan pizzalar…

Pizzanın anavatanı sayılan İtalya’dan aldığımız reçetelerle tüm pizzalarımız ayrı güzellikte olsa da biz Margaritamızı övmeden geçemeyeceğiz.

İngiltere Kraliçesinin tarifiyle ilk kez 1800lü yıllarda ortaya çıkan Margarita pizza, İtalyan şeflerinin incecik hamurlarını domates, domates sosu ve tazecik mozarella ile birleştirdi. İtalya’nın uğruna önünde kuyruklar oluşturulan meşhur pizzacılarının lezzeti ise Eskişehir’de tabi ki Motion’da…

Kahveyle başladık makarna pizaayla yemeklere açıldık sıra geldi tatlılara.

İtalya’nın bu benzersiz damak tadı tabi ki tatlı dan da bizleri mahrum bırakmadı. En sevilen İtalyan tatlılarından biri olan Panna Cotta, Motion Eskişehir’in de en sevilen lezzetlerinden biri…

Oldukça hafif bir tatlı olan panna cotta, tamamen süt ve meyveli sosların birleşiminden doğuyor.  Krema, süt bal ve yumurtadan oluşan tabanın fırında pişirilmesinin ardından üzerine mis gibi mevsim meyvelerinden sosları döküyor ve servis ediyor.  En katı diyetlerde bile hesabınızı bozmadan mükemmel bir tatlı yemek istiyorsanız mutlaka panno cottayı denemelisiniz.

Tabi panna cottanın en güzeli de yine Motion’da…

Oldukça geniş bir yelpazede farklı lezzetleri olan İtalyan mutfağının en sevilen örneklerini mutfağına taşıyan Motion’da siz de günün her saati damak zevkinize, göz zevkinize hitap edecek lezzetlere ulaşabilirsiniz.